Сорос предрича класова война

    На какво залага сега Джордж Сорос, големият комарджия в икономиката? – пита Newsweek. В интервю за изданието финансистът дава неочакван отговор – той за първи път в своята 60-годишна кариера не знае какво да прави, отбелязва журналистът Джон Aрлидж. Наистина „добрите му приятели казват, че той се застъпва за дългосрочни инвестиции в акции на големи компании, съветва да се избягва злато -“ това е най-големият балон „- и да се пазят парите  основно под формата на кеш,“ – посочва изданието.

    Невероятно, но Сорос не играе за понижаването на еврото, дори и насърчава лидерите да спасят тази  валутата, като предупреждава за опасността от колапс. В допълнение, Сорос е закупил за 2 млрд. долара еврооблигации. „Да не би гросмайсторът на късите  продажби да е станал сантиментален? Може би.“ – смята изданието.

    В интервюто със Сорос става ясно, че е по-важно да оцелее, отколкото да  запази богатството си. Според него идват ужасни времена: Европа я чакат хаос и конфликти, Америка – улични бунтове и груби действия на властите, което ще се изрази в ограничаване на гражданските свободи. Глобалната икономическа система като цяло може да се разпадне, обобщава изводите на Сорос изданието.

    Сегашната ситуация много прилича на  Голямата депресия от 1930 г.:  още 10 години   стагнация, ако не и по-зле. „Най-доброто от вероятните сценарии -. дефлационна ситуация, а от най-лошите възможни сценарии – колапс  на финансовата система,“ – казва финансистът.

    Той прави и други исторически паралели: сегашната криза в развития свят е непредвидима точно като разпадането на съветската система в края на 80-те години. Според Сорос, крахът на идеята, че пазарите са в състояние да се саморегулират е сравним    с рухването на марксизма като политическа система. „Преобладаващите тълкувания,  както се оказа, са били погрешни. Те  се основават на тезата, че ние имаме абсолютното познание, но това е много далеч от реалността. За да се разбере проблема сериозно, ние трябва да преминем от епохата на разума в епохата на склонността да се заблуждаваме“ – казва Сорос. Той също така е съгласен  с идеята, че финансистите, провокирали финансовата криза, а не само са грешали, а са вършили злини.

    Много ще решат, че Сорос, който чете  морал,  е    прекалено, пише изданието. Но сега той се смята за държавник и филантроп. В началото на февруари  Сорос публикува нова книга-  „Финансовата криза в Европа и САЩ“ (Financial Turmoil in Europe and the United States), посочва изданието.

    „Сорос се възползва  от нерегулираните пазари, а сега иска да ни спаси от тях“ – пише изданието. Така, неконтролираният колапс на еврото е сързан с подновяването на политическите конфликти в Европа и възраждането на ксенофобията, предупреждава Сорос. Все пак той вярва, че еврото ще оцелее по някакъв начин.

    В интервюто Сорос отбелязва, че симпатизира на движението „Окупирай Wall Street“: по думите му  е разумно да се възмущаваме от факта, че цената на спасяването на банките са основно данъкоплатците. Движението ще нараства, защото поставя въпроси, за които традиционните леви организации  не говорят вече четвърт век, прогнозира Сорос.

    Уличните бунтове в американските градове са  неизбежни, казва Сорос. Той прогнозира, че властите ще се възползва от бунтовете като претекст за преследване, което в най-лошия случай е опасност за възникване  на  „репресивна  политическа система“ и скъсване с традициите на Съединените щати.

    В същото време, Сорос смята, че Обама има шансове  за   преизбиране: „Основният въпрос за избирателите – дали да се увеличи данъчното бреме за богатите? на  Обама няма да му е трудно да аргументира.“

    За лъч светлина през 2012 г.  Сорос смята  развиващите се пазари, „движението за демократични реформи в Близкия изток, демокрацията и икономическия растеж в Африка, дори и  реформа в Русия,  все още може да извадят този свят от блатото“ – цитира думите му списанието.

    За да се избегне катастрофа през 2012 г., най-важното да  не се се забравя кризата от 2011 г. . „Във времена на криза невъзможното става възможно“ – казва Сорос. Той се надява, че ЕС ще укрепне отново, а  политическият модел в Съединените щати ще се закали в изпитанията. „Той също така храни надеждата, че ръководителите на Централните банки  и   премиерите, които ще се срещнат в Давос,  ще бъдат в състояние да се обединят и да докажат, че неговите предсказания няма да се сбъднат“ – пише в заключение изданието.

    Newsweek

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *