THE WOLRD

11-11-11
Tuesday, 03.10.23, 23:51
Welcome Guest | RSS
Live Silver Price

Live Brent Oil Pri

Site menu

Section categories
Türkiye Ekonomi [3]
Finans [0]
Siyaset [6]
Uluslararası Ilişkiler [8]
Türkiye'ye Yönelik Tehditler ve Türkiye Milli Birleşik Cephesi'nin İnşası! [2]

Chat Box

Our poll
Rate the site
Total of answers: 72


ABD’nin Düşüşü Ve Brzezinski’nin Önerisi!
08.02.12, 22:04

wall_street_amerikan_yuzyilinin_cokusu225


ABD’nin Düşüşü Ve Brzezinski’nin Önerisi!"ABD geriliyor” diye tarif ettiğimiz süreç, Türkiye’de pek gerçekçi görülmese de, bu konu ABD Başkanlık seçiminin ana konusunu oluşturuyor. Üstelik daha keskin bir nitelemeyle, "ABD’nin düşüşü” diye…


Amerikan medyası ise hiçbir adayın "düşüşü” tersine çevirecek bir panzehire sahip olmadığı gerçeğini tartışıyor. Örneğin kıdemli gazetecilerden David Ignatius, Washington Post’daki makalesinde bu gerçeği şu sözlerle ifade ediyor:

"Bu sene başkanlık seçimi kampanyasına hükmetmesi gereken dış politika konusu ‘Amerikan yenilenişidir.’ Her aday, devletteki düşüşü durduracak bir stratejiye sahip olduğu iddiasındadır ama bunların birbirine ‘benzer’ sürümleri işe yaramayacaktır.” (David Ignatius, The coming debate over American ‘strength’ abroad, Washington Post, 26.01.2012)

BRZEZİNSKİ’NİN ÇARE ARAYIŞI!

Ignatius, bu çaresizliğe çözüm arayan en önemli isim olarak Brzezinski’yi görüyor ve onun "ABD gücünün yeniden canlandırılmasının” yollarını aradığı "Stratejik Vizyon” isimli yeni kitabını öneriyor:

"Brzezinski’nin kitabında en dikkat çekici noktalar, bugünkü Amerika’yla çöküşünden hemen önceki Sovyetler Birliği arasında ‘alarm verici benzerlikler’ olduğudur. Buna ‘politikaları ciddi şekilde gözden geçiremeyecek, tıkanmış bir hükümet sistemi’, yıpratıcı askeri bütçe ve ’10 yıldır devam eden Afganistan’ı fetih teşebbüsünde’ başarısız olunması dâhil.”

Ancak Ignatius’un Brzesinki’nin kitabından aktardığı çözüm modelleri de pek "diriliş” umudu vermiyor. Brzezinski’nin ülkesi için çizdiği yeni stratejinin özü, Amerika’nın "yükselen ve giderek kendisini hissettiren Doğu’ya karşı sorumlu bir ortak gibi davranmak üzere yeterince kuvvetli olması gerektiği” şeklinde…

Brzezinski’nin Amerika için çizdiği müstakbel rol şöyle: "pis çekişmelerin içine girecek Asya ülkeleri arasında ‘dengeleyici’ ve ‘arabulucu’ olmak.”

Brzezinski’nin dünyayı tek başına yöneteceği iddia edilen ABD’ye, 10 yıl sonra Asya ülkeleri arasında arabuluculuk görevi önermesi, kuşkusuz onun geleneksel "gerçekçiliğinin” sonucudur.

ÇİN’E KARŞI ABD-RUSYA-TÜRKİYE ÜÇGENİ!

Brzezinski, ABD dirilişinin başarısını, "daha büyük Batı” inşa edebilmesine bağlıyor. Daha büyük Batı’nın da ancak ABD’nin Rusya ve Türkiye’yle yakın bir şekilde çalışmasından geçtiğini belirtiyor.

Brzezinski, ABD’nin tek başına hareket etmesi ya da yükselen güçlerle uyum sağlamak konusunda yavaş davranması halinde büyük sıkıntıya düşeceğini vurguluyor.

"Gerçekçi” Brzezinski’nin Amerikan devlet aygıtına somut önerisi aslında şu: ABD, Çin’i dengelemeyebilmek için Rusya ve Türkiye ile ittifak yapmalı!

YENİ AMERİKAN GÜCÜ: DENGELERE UYUM!

Daivd Ignatius, "Amerikan gücü”nün 21. yüzyılda ne anlama geldiğini soruyor ve Brzezinski’nin bu soruya yanıtına dikkat çekiyor:

"Bu güç, ABD’nin diyelim Reagan’lı senelerde sahip olduğu güç ve ayrıcalığın geri kazanımı mıdır? Yoksa bu, dünya dengelerindeki değişikliklere daha uyumlu bir şey midir? Brzezinski ikinciden yanadır.”

ADAYLARIN ÖNERİLERİ!

Ignatius’un yazısına yarın da devam edeceğiz. ABD Başkanlık seçiminde yarışan adayların, "Amerikan gücünün yeniden tesis edilmesi” için neler önerdiklerini inceleyeceğiz.

Mehmet Ali GÜLLER - 05 Şubat 2012 - Aydınlık

http://www.dunya48.com
Category: Uluslararası Ilişkiler | Added by: Emo
Views: 1998 | Downloads: 0 | Comments: 2 | Rating: 5.0/1
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Live Gold Price

Live Wti Oil Price

Search

Log In
Login:
Password:

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

Copyright theworld-11-11-11.com 2023© All rights reserved