THE WORLD  11-11-11
Main | Sign Up | Login
 
Monday, 23.04.18, 02:35
Welcome Guest | RSS
ML&MD Art

 

 

 ML&MD ART

www.ml-md.com

 

 

Sıte Menu
Sıte Categorıes
USA and Canada [268]
Deutschland [218]
Europe [57]
China [23]
Russia [85]
Türkiye [453]
Caucasus [1]
Kazakhstan [98]
Turkic World [67]
Muslım World [37]
Iran [39]
Syria [14]
Israel [18]
Asia [12]
India [12]
Military [4]
Africa [7]
Latin America [10]
History of the World [16]
Editorial [23]
Books [4]
Blog
USA [10]
Alex Jones [3]
Jim Rogers [10]
WikiLeaks [11]
Two Sandy's [2]
Ankara - There is no city in Europe to compare !!! [7]
A piece of Paradise [7]
A view from Bakırköy , İstanbul [9]
Avrupa birliği mi,Türk birliği mi ?! [1]
Berlin [5]
Bulgaria [50]
България [40]
Celebrities [15]
Chechniya [2]
Crimes [3]
Danmark - ikke kun viden og teknologi men også production !!! [1]
Economy [9]
Exploration [22]
Footballers [32]
Germany [21]
GOLD & SILVER [10]
Has Jesse Ventura a point ? [16]
Kazakhstan [5]
Kitap satan Kemalistler [1]
Manchester United [4]
Nature [20]
Our Future [25]
Politics [3]
Politics in Spanish [7]
Portugal [11]
Russia [3]
Skal vi støtter Özlem ??!! [2]
Top 5 [7]
Top 10 & More [30]
Top Cars [30]
Türkiye [7]
Turkic World [8]
The beauty of the Aegean [9]
The most valuable propertyes in the World [6]
The Luckiest People [5]
The Turkic World: Our Nature [12]
Tsunami 2004 - Caught On Camera [9]
US Elections - Choosing Between Plague and Cholera [4]
Windows [10]
Windows 8 in Spanish [11]
Казахстан - член Евразийского союза или лидер Тюркского мира ?! [1]
США Завоевание и подчинение востока [6]
Istanbul - The City Where The Misery of Europe Ends . [21]
Hvor tæt er Lars Løkke på Nationalsocialisme ?! [1]
Vågn op Danmark !!!....... Ellers bliver det for sent !!! [1]
Spiegel - Business
Hürriyet EKONOMİ
Main » 2013 » April » 23 » ÇİN HİNDİSTANI TAHRİK EDİYOR - MESAJ ABD-YE
12:01
ÇİN HİNDİSTANI TAHRİK EDİYOR - MESAJ ABD-YE

Çin Hindistanı tahrik ediyor: Mesaj ABD-ye
Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

Yavaşlayan (ve gerileme sinyalleri veren) ekonomisine rağmen, Çin’in, ABD’nin çevreleme politikası karşısındaki tutumunda görülen/sezilen sertleşmenin yeni bir örneği, Keşmir’in Hindistan kontrolündeki bölgesinde kendisini göstermiştir. Çin’in, son dönemde ABD’nin, ABD’nin bölgesel müttefiklerinin ve ABD’ye yakın aktörlerin yakın ilgi ve desteğine mazhar olan Hindistan’ı tahrik etmeyi göze alabilmiş olması son derece anlamlıdır. Channelnews’da yer alan AFP kaynaklı, Yeni Delhi çıkışlı, 21 Nisan 2013 tarihli ve "Chinese soldiers ‘camp inside India border’” başlıklı haberde; Hindistan hükümet kaynaklarına dayandırılarak, 15 Nisan 2013 tarihinden bu yana, yaklaşık 50 askerden oluşan bir Çin müfrezesinin, iki ülke tarafından de facto sınır kabul edilen Kontrol Hattı’nı geçerek, Keşmir’in Hindistan kontrolündeki bölgesinde, doğudaki Ladakh idari birimine doğudan girdikleri ve Hindistan’ın kontrolündeki toprakların 10 kilometre içerisinde kamp kurdukları ve sorunun Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Arunaçal Pradeş eyaleti konusunda 1962 yılında taraflar arasında yaşanan kanlı savaşın bir mirası olduğu belirtilmiştir.

Hindistan’ın, İngiltere’nin yönetiminden çıkıp bağımsızlığını kazanmasından sonra, hem Çin ile, hem de Pakistan ile, sınır/toprak sorunları yaşadığı ve bu sorunlar nedeniyle bu ülkeler ile sıcak çatışma içine girdiği bilinmektedir. Hindistan’ın Çin ile sorun yaşadığı bölgelerden ikisi Keşmir ve Arunaçal Pradeş’tir. Her iki sorun alanı da, Himalayaların kapladığı yüksek dağlık bölgededir. Ve her iki bölge de, Hindistan’ın kuzeyden, Çin’in de güneyden/güneybatıdan güvenliği açısından son derece önemlidir. Yüksek dağların eriyen karlarından beslenen sular, zengin bitki türlerini beslerler ve bölgede hayat kaynağıdır. Yine bu iki bölge, Hindistan ve Çin için, yüksek dağların izin verdiği geçiş/ulaşım noktaları olma özelliği de taşır.
Keşmir’in Hindistan kontrolündeki bölümünün doğu kısmını teşkil eden ve Aksai Çin olarak bilinen bölge, 1959 yılında baş gösteren gerginliğin giderek tırmanması ve bir savaşa dönüşmesi sonucu, 1962 yılında Çin tarafından işgal edilmiştir. Nüfusunun çoğunluğunu isminden de anlaşılacağı üzere kendilerini Çin’e yakın gören insanların oluşturduğu bu bölge, halen Çin’in kontrolü altında bulunmaktadır; ancak Hindistan da, bu toprakları kendi ülkesinin bir parçası olarak kabul etmeye ve haritalarda göstermeye devam etmektedir. Arunaçal Pradeş ise, daha doğuda, Bhutan ile batıdan, Çin ile kuzeyden komşu olan bir bölgedir. Bhutan’ın yüzölçümünün iki katından daha büyük olan (83 743 km²) Arunaçal Pradeş, Yeni Delhi’ye bağlıdır, 1972 yılında "Birlik Bölgesi” iken, 1987 yılında "Eyalet” statüsünü kazanmıştır. Çin, Hindistan’a ait bu eyaletin "Güney Tibet”in bir parçası olduğunu iddia etmekte ve Hindistan’ın bu topraklar
üzerindeki egemenliğini tanımamaktadır. Keşmir’in Çin işgalindeki Aksai Çin bölgesinden farklı olarak, Arunaçal Pradeş de geçmişte Çin tarafında işgal edilmiş, ancak Aksai Çin’den farklı olarak Hindistan bu işgale son vermiştir.

Pakistan’ın Keşmir konusunda Hindistan ile yaşadığı sorun, bu ülkeyi Hindistan karşısında Çin’e itmiştir. Bu itişin de etkisinde, Pakistan, Keşmir’in kendi kontrolündeki kuzey bölgesinin doğu kısmının bir kısmını, 1963 yılında Çin’e devretmiştir. Hindistan, Pakistan’ın Çin’e devrettiği bu topraklar üzerinde de egemenlik iddiasını sürdürmektedir.
Keşmir konusunda, Pakistan, Hindistan’dan, BM Güvenlik Konseyi’nin Keşmir’de plebisit yapılmasını öngören 1948 yılında aldığı kararının gereğinin yapılmasını istemektedir. Ancak Hindistan, bugüne kadar Keşmir’de plebisit yapılmasına yanaşmamıştır. Nedeni de, Keşmir’in nüfusunun % 80’nin Müslüman olması ve bunların Pakistan ile birleşmeyi arzu etmeleridir. Arunaçal Pradeş konusunda ise, Hindistan, 20. yüzyılın başında, İngiltere’nin yönetimi altında iken belirlenmiş, Hindistan’ın kuzey sınırlarını belirleyen McMahon Hattının esas alınmasını savunmakta; Çin ise, o yıllarda olduğu gibi, bugün de bu hattı tanımaya yanaşmamaktadır. Yaklaşık 300 bin nüfusa sahip, başkenti Itanagar olan Hindistan’ın Arunaçal Pradeş eyaleti, kendi içinde 16 küçük yerleşim yerini içermektedir. Bu yerleşim yerlerinden biri olan Tawang, hem 6. Dalay Lama’nın doğduğu kenttir, hem de Tibet’in merkezi Lhasa’daki Potala Tapınağından sonra ikinci en büyük Budist tapınağının bulunduğu yerleşim yeridir. Bunlar, Arunaçal Pradeş’in Güney Tibet’in bir parçası olduğu yolundaki Çin tezini besleyen bir durumdur.

Çin’in son dönemde ciddi bir ekonomik yükseliş içine girmesi ve bu yükselişin Çin’in ABD karşısında yeni bir kutup olarak algılanmasına yol açması; bir yönüyle, Çin’in bu sorunları kendisi lehine çözmeye yönelmesine; diğer yönüyle de, bu sorunların Çin’e karşı istismar edilmesine neden olmuştur. Çin’in her iki bölgedeki askeri varlığını artırması ve bu bölgelerde bir askeri hareketlilik içerisine girmesi, birinci boyuta işaret eden gelişmelerdir. Son 7-8 yıl içinde, özellikle Arunaçal Pradeş’in botanikçilerin yoğun ilgisine konu olması ve bölgede daha önce görülmemiş bitki türlerinin bulunduğunun açıklanması ise, bu bölgeye ilişkin muhtemel hazırlıklar ile ilgili "örtülü” faaliyetler olabileceği izlenimine neden olmuştur ki, bunu da ikinci boyuta işaret eden bir veri olarak kabul etmek mümkündür.

Bugün gelinen noktada, ABD’nin Çin ile rekabet ettiği, bu bağlamda Asya’ya kaydığı ve Asya’da "örtülü” bir şekilde Çin’i çevreleme politikası izlediği anlaşılmaktadır. Asya’da son 10-12 gün içinde yaşanan depremler, son bir-iki ay içinde Çin’de görülen kuş gribi vakaları ile ciddi sayıda domuz ve köpek ölümleri, ABD’de Boston’da meydana gelen bombalama ve Teksas’ta meydana gelen gübre fabrikası olayları, ABD-Çin rekabeti ile ilişkilendirilebilecek yanlara sahip, kamuoyuna yansıyan en güncel gelişmelerdir. Hatta bu güncel gelişmelere ve Başkan Obama ile ABD’deki sessizliğe bakarak, Çin’in ABD’ye verdiği "örtülü” ve "dolaylı” tepkilerin -beklenmediği için- ABD tarafında bir şaşkınlığa ve duraksamaya neden olduğu bile akla gelmektedir.

Çin’in Keşmir’de Hindistan kontrolündeki bölgeye girmesi, önceki paragrafta yer alan değerlendirmeyi besleyen bir başka güncel gelişme olma özelliğini taşıdığı değerlendirilmektedir. Çünkü eğer Çin ekonomisi bir yavaşlama içine girmişse, üstelik bu yavaşlama gerileme sinyalleri veriyorsa, pekin Yönetiminin yapması gereken şey, dış politika sorunlarını azaltmak ve askeri harcamaları kısmaktır. Çin’in Güney Çin Denizi anlaşmazlığı, Doğu Çin Denizi anlaşmazlığı, Kuzey Kore sorunu, Doğu Türkistan sorunu İç Moğolistan sorunu ve daha başka dış politika sorunları vardır. Çin karşısında Hindistan’a destek yağmaktadır. Beklenti içinde yüzlerini Pekin’e dönmüş fakir ve küçük çok sayıda ülke vardır. Çin’in enerjide dışa bağımlılığı her geçen gün artmaktadır. Bütün bunlar varken Çin’in Keşmir’de Hindistan’ın kontrolündeki bölgeye asker göndermesinin anlamı, ABD’ye meydana okuduğudur.

Eğer Çin’in Keşmir’de Hindistan’ın kontrolündeki bölgeye asker göndermesi bu anlama geliyorsa, buna bağlı olarak Pekin Yönetiminin çok ciddi başka bazı adımları daha atması beklenmelidir. Bu adımların da, daha çok ideolojik bağlamda kendisini göstereceği düşünülmektedir. Bunun nedenleri de, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın ülke içine olası olumsuz yansımaları, Çin’in 1.4 milyar büyüklüğündeki nüfusu, dış politika sorunlarının hem halkın ilgisini içeriden dışarıya çekmesi hem de nüfusu ulusal güç unsuru olarak işlevsel kılmasıdır.

Gönderen: Yalquzaq.com Tarih: 22 Apr 2013Category: China | Views: 4086 | Added by: Adnan | Rating: 5.0/1
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
USED ART

 

USED ART 

www.mlsecondhand.com

 


Calendar
Logın
Login:
Password:
Search
Newly added
[27.02.18][Africa]
Transaqua: The Project that Can Transform Africa (0)
[27.02.18][Africa]
Africa's Mega-City: Future MEGAPROJECTS (0)
[27.02.18][Africa]
Why is Africa building a Great Green Wall ? BBC News (0)
[19.01.17][Africa]
The Big Lie of Small Business (1)
[19.01.17][Africa]
Is Africa really "rising" ?! (0)
[20.12.15][Türkiye]
BU RESİM TÜRKİYEDE VATAN PARTİSİNİ BİTİRİR ! (0)
[17.10.15][Türkiye]
Sinan Oğan - Küresel Güçler ve Bölünecek Ülkeler (2)
[13.09.14][Deutschland]
Freie Energietechnologien - Robert Stein auf dem Kongress für Grenzwissen 2012 (0)
[13.09.14][Deutschland]
Experiment Energiewende,- Deutschlands einsame Revolution (0)
[09.09.14][Türkiye]
VEFATINDAN 20 SAAT ÖNCE BARIŞ MANÇO BİZE NE SÖYLEMEK İSTEDİ ?! (0)
[09.09.14][Türkiye]
DÜNYANIN KADERİ ELİMİZDE (0)
[09.09.14][Türkiye]
"TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLET OLMAKTAN UZAKLAŞIYOR" (0)
[08.07.14][Türkiye]
''KÜRDİSTAN BİZİM, TÜRKİYE HEPİMİZİN'' (0)
[15.06.14][Türkiye]
TÜRKİYEDE HERKEZ TÜRKLÜĞE İHANETLE MEŞGUL !!! (0)
[14.06.14][Türkiye]
TAYYİP TÜRKMENLERİ BARZANİ'YE SATIYOR !!! (0)
[09.06.14][Türkiye]
EY TÜRK MİLLETİ , SEN GERÇEKTEN SAHİPSİZMİŞSİN BAŞININ ÇAĞRESİNE BAK !!!... (1)
[18.05.14][Türkiye]
YILMAZ ÖZDİL’İN YANLIŞI... (0)
[18.05.14][Türkiye]
"TÜRK MİLLETİNİ BRE RECEP, KOYUN MU SANDIN ?..." (0)
[14.05.14][Türkiye]
Vladimir Putin Belgeseli (1)
[14.05.14][Türkiye]
ROCKEFELLER AİLESİ (0)
[21.04.14][Türkiye]
KORKMAYIN, YAZIN,KONUŞUN ! (1)
[21.03.14][Türkiye]
TAYYÍP FACEBOOK'U DA KAPATIRSA... (0)
[21.03.14][Türkiye]
ERDOĞAN'A ULUSLARARASI SORUŞTURMA EŞİKTE ! (0)
[18.03.14][Russia]
США В ПАНИКЕ ! ПУТИН ВОССТАНАВЛИВАЕТ ОБОРОНКУ ! (0)
[14.03.14][Türkiye]
ULUSAL KANAL VE İŞÇİ PARTİSİ'NİN ÇİN İLE İLİŞKİSİ NEDİR ?!? (0)
[12.03.14][Türkiye]
İÇ SAVAŞ HAZIRLIĞINDALAR... DİKKAT, GAZA GELMEYELİM… (1)
[12.03.14][Türkiye]
HAKAN FİDAN'IN GÖRÜŞMESİ PENSİLVANYA'DA GERÇEKLEŞTİ (2)
[12.03.14][Türkiye]
KILIÇDAROGLU: "GÜLEN TARÍKATI MÍLÍTAN YETÍSTÍREREK DERVLETTE KADROLASMAYI AMAÇLIYOR. CIA KORUMASI ALTINDA" (1)
[02.03.14][Türkiye]
TÜRK MİLLETİ 30 MART SEÇİMLERİNİ BOYKOT EDERSE ... (0)
[26.02.14][Russia]
Андрей Фурсов - Латинская Америка (0)
[26.02.14][Latin America]
Андрей Фурсов - Латинская Америка (0)
[23.02.14][Russia]
Что творится на Украине на самом деле. Тайна которую скрывают СМИ. Майдан 2014 (0)
[22.02.14][Türkiye]
DOĞU PERİNÇEK,ÇIKAR AĞZINDAN BAKLAYI - SEN DE TÜRK YOK DEMEYE ÇALIŞIYORSUN !!! (0)
[22.02.14][Türkiye]
ÇIKAR YOL HANGİSİ ? (1)
[16.02.14][Türkiye]
CHP Belediye Meclis Üyelerini Bile Barzani Belirliyor !!! (0)
[16.02.14][Türkiye]
OYLAR BÖLÜNMESİN MASALI (5)
   Entries archive
SPIEGEL ONLINE
Zeitgeist
Tag Board
Our Polls
Rate the site
Total of answers: 69
Ststistics

Total online: 2
Guests: 1
Users: 1
Celiadexemo
Copyright theworld-11-11-11.com 2018© All rights reservedFree web hostinguCoz