THE WOLRD

11-11-11
Wednesday, 20.01.21, 15:42
Welcome Guest | RSS
Site menu

Section categories
USA and Canada [266]
Deutschland [218]
Europe [53]
China [23]
Russia [85]
Türkiye [454]
Caucasus [1]
Kazakhstan [98]
Turkic World [69]
Muslım World [37]
Iran [36]
Syria [14]
Israel [18]
Asia [12]
India [12]
Military [4]
Africa [7]
Latin America [10]
History of the World [16]
Editorial [23]
Books [4]

Our poll
Rate the site
Total of answers: 72

Chat Box


14:02
Financial Times: “Erdoğan Gülen hareketiyle ters düştü !“

erdogan_gulen_hareketiyle_ters_dustu_h31565

 Financial Times yazarı Dan Dombey, Kürt sorununun çözümüne yönelik müzakere sürecini değerlendirdiği makalesinde olası bir uzlaşmanınTürkiye’yi petrol zengini Kuzey Irak’ta nüfuzunu artırma hedefine yaklaştırabileceğini yazıyor, "Diyarbakır iç ve dış siyaseti tersine çevirebilir” diyor.

Yazıda özetle şöyle deniyor:

ZANA ATEŞKES İLANINI OKUYACAK

"Başkan Lyndon Johnson, gücü nerede arayacağını ve nerede bulacağını bilme yeteneği olduğunu söylerdi. Bu hafta muhtemelen gelişmelerin de göstereceği gibi Erdoğan da aynı yeteneğe sahip olduğuna inanıyor. Erdoğan bu hafta Kuzey Avrupa’da ama Türkiye’nin güneyinde tarih harekete geçti. Perşembe günü Leyla Zana binlerce kişinin önünde ateşkes ilanını ve önümüzdeki aylar için bir yol haritasını içeren mesajı okuyacak. Yol haritasını Öcalan hazırladı.”

İÇ VE DIŞ SİYASETİ TERSİNE ÇEVİRECEK

"Erdoğan Johnson gibi gücü bulup kullanma fırsatını burada görüyor. Her şey planlandığı gibi giderse Diyarbakır iç ve dış siyaseti tamamen tersine çevirecek. Arap devrimleri bölgeyi sarsarken Türkiye’nin jeopolitik konumu değişti. Bir zamanlar komşularıyla sıfır sorunu hedefleyen Sünnilerin çoğunluğundaki ülke, Şiilerin ve Alevilerin ağırlığındaki İran, Irak ve Suriye’yle çekişme halinde.”

KARŞILIKLI BAĞIMLILIK ARTABİLİR

"Bu bağlamda, içeride barışı sağlayıp stratejik bir zafiyetten kurtulmak daha da zorunlu hale geliyor ve eski bir hayal yeniden canlanıyor; Türklerin zengin gaz yataklarının bulunduğu Kuzey Irak topraklarında nüfuzunu artırması. Bu, enerji ihtiyacı sürekli artan Türkiye’nin Rusya’ya yakıt için ayda 2 milyar dolar ödediği bir dönemde Türklerin iştahını kabartan bir hedef. Kürt azınlıkla anlaşmaya varılması bu süreci hızlandırabilir, Kuzey Irak’taki geniş özerkliğin Türkiye’de ayrılıkçı talepleri güçlendirme riskini azaltabilir. Kuzey Irak’taki her iki yabancı işletmeden biri Türklere ait. Fakat ekonomideki karşılıklı bağımlılık daha da ileri gidebilir.”

Bağdat’ın itirazlarına ve ABD’nin uyarılarına rağmen Türkiye’nin bölgedeki gaz ve petrol sahalarında daha aktif olmaya çalıştığını kaydeden yazar, şöyle devam ediyor:

"PKK’yla barış bir başka zayıf noktayı daha ortadan kaldırabilir. Ankara, PKK’yla bağlantılı bir grubun Suriye’nin kuzeyinde güçlü bir varlığı olduğunun farkında. Bu durum Türkiye’yi ana örgütle anlaşmaya daha da iten nedenlerden biri olabilir.

BAŞKANLIK PAZARLIĞI

İçeriye gelince, Erdoğan Abdullah Öcalan’ın Kürtlerin ana dillerini kullanabilmeleri ve siyasi hakları karşılığında güçlü bir başkanlık sistemi içerecek yeni bir anayasayı kabul ettiğini ima ediyor. Ki bu başkanlık makamına Erdoğan’ın geleceği neredeyse kesin.”

GÜLEN HAREKETİYLE TERS DÜŞTÜ

"Eski ittifaklar çözülüyor. Erdoğan Gülen hareketiyle ters düşmüş durumda. Kürtlerle görüşmeler gerginliği daha da artırıyor. Yazar Kadri Gürsel’e göre Türk siyasetinde üç ana aktör var: Başbakan, mahkum ve vaiz. Önünde bir birçok engel olmasına rağmen Kürt barış süreci Johnson’u bile hayran bırakacak çok büyük bir hedefin parçası.”

http://www.kemalistler.org


Category: Türkiye | Views: 1816 | Added by: Adnan | Rating: 5.0/1
Total comments: 1
0
1 Well-born to the hooey   [Entry]
Şişman yetenek , sade メンズ 財布<>/ url]
  dinlenme çanta , çok fazla değişiklik olmadan , kadınlık parlak çiçek , bir hoşluk paketi ,özel bir yakınlık グッチ バッグ<>/ url ] ihanet etmektir
  ve mükemmellik , o anında boş ilan etmek için 財布 メンズ<>/ url]
  görüntü . Atmosferik modelleme , zarif rodomontade , bu sezon , hiçbir çember resim yok , karakter orijinal çok nokta , リュック メンズ<>/ url]
  Başbakan finanse ! Eğer kabul çünkü bir sonraki diğer bir hedefi kim karşılayacak ! Mizaç imparatoriçe , parlak tatlıdüşük anahtar lüks açıklama メンズ 財布<>/ url]
  şevk açısı , özet eğim koymakrestore ihtiyaçlarını üzerinde çalıştırmak için yeni çıkmış 財布 メンズ<>/ url]
  kadın .
<>b] handbagsoutlet.aikotoba.jp <>/ b]

Name *:
Email *:
Code *:
Calendar
«  March 2013  »
SuMoTuWeThFrSa
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Search

Log In
Login:
Password:

Entries archive

Statistics

Total online: 2
Guests: 2
Users: 0

Copyright theworld-11-11-11.com 2021© All rights reserved