THE WORLD  11-11-11
Main | Sign Up | Login
 
Monday, 23.04.18, 20:23
Welcome Guest | RSS
ML&MD Art

 

 

 ML&MD ART

www.ml-md.com

 

 

Sıte Menu
Sıte Categorıes
USA and Canada [268]
Deutschland [218]
Europe [57]
China [23]
Russia [85]
Türkiye [453]
Caucasus [1]
Kazakhstan [98]
Turkic World [67]
Muslım World [37]
Iran [39]
Syria [14]
Israel [18]
Asia [12]
India [12]
Military [4]
Africa [7]
Latin America [10]
History of the World [16]
Editorial [23]
Books [4]
Blog
USA [10]
Alex Jones [3]
Jim Rogers [10]
WikiLeaks [11]
Two Sandy's [2]
Ankara - There is no city in Europe to compare !!! [7]
A piece of Paradise [7]
A view from Bakırköy , İstanbul [9]
Avrupa birliği mi,Türk birliği mi ?! [1]
Berlin [5]
Bulgaria [50]
България [40]
Celebrities [15]
Chechniya [2]
Crimes [3]
Danmark - ikke kun viden og teknologi men også production !!! [1]
Economy [9]
Exploration [22]
Footballers [32]
Germany [21]
GOLD & SILVER [10]
Has Jesse Ventura a point ? [16]
Kazakhstan [5]
Kitap satan Kemalistler [1]
Manchester United [4]
Nature [20]
Our Future [25]
Politics [3]
Politics in Spanish [7]
Portugal [11]
Russia [3]
Skal vi støtter Özlem ??!! [2]
Top 5 [7]
Top 10 & More [30]
Top Cars [30]
Türkiye [7]
Turkic World [8]
The beauty of the Aegean [9]
The most valuable propertyes in the World [6]
The Luckiest People [5]
The Turkic World: Our Nature [12]
Tsunami 2004 - Caught On Camera [9]
US Elections - Choosing Between Plague and Cholera [4]
Windows [10]
Windows 8 in Spanish [11]
Казахстан - член Евразийского союза или лидер Тюркского мира ?! [1]
США Завоевание и подчинение востока [6]
Istanbul - The City Where The Misery of Europe Ends . [21]
Hvor tæt er Lars Løkke på Nationalsocialisme ?! [1]
Vågn op Danmark !!!....... Ellers bliver det for sent !!! [1]
Spiegel - Business
Hürriyet EKONOMİ
Main » 2012 » November » 23 » Ortadoğu Isınıyor, Türkiye Kaynıyor !
11:02
Ortadoğu Isınıyor, Türkiye Kaynıyor !


baris_doster2_225


Ortadoğu Isınıyor, Türkiye Kaynıyor !


Eş başkanın hariciye nazırı, Suriye için tampon bölge mi, uçuşa yasak bölge mi, güvenlik koridoru mu, insani koridor mu kurmaya henüz karar vermedi. Düşünüyor.

Ama Rusya ve Çin, Suriye konusundaki tutumlarıyla ABD ve müttefiklerini gerilettiler. Bunda İran’ın da büyük payı var kuşkusuz. Ayrıca Moskova ve Pekin, İran’a yönelik bir saldırı durumunda çok sert tepki göstereceklerini açıkladılar.

Enerji ihtiyacının yüzde 15’ini İran’dan karşılayan Çin, ordusuna "savaşa hazır ol” talimatı verildi. Hızla büyüyen ve enerji kaynaklarına büyük gereksinim duyan Çin’in, Venezüella’nın önümüzdeki 20 yıllık petrol satışını şimdiden kapattığı da anımsatalım. 2016’da dünyanın en büyük ekonomisi olması beklenen Çin’in Ortadoğu petrolleriyle yakından ilgilendiği, Orta Asya’nın enerji kaynaklarını temin etmede önemli adımlar attığı da biliniyor.

Ortadoğu’da daha çok öne çıkan, inisiyatif alan Rusya da benzer bir tavır takındı. Bir yandan Çin ve Almanya, diğer yandan da İran, Suriye ve Irak’la olan yakınlaşmasını hızlandırdı. Libya’dan sonra bir de Suriye düşerse, ABD’nin bölgede daha fazla öne çıkacağını bilen Moskova, Washington ile sadece Suriye konusunda değil, Malatya’nın Kürecik ilçesine yerleştirilen füze kalkanı radarı konusunda da restleşti. Kendi füze sistemini güçlendirip, aktif hale getirdi. Rusya’dan daha fazla doğalgaz almaya başlayan Almanya’yı da birkaç kez Avrasya güçleriyle birlikte olmaya davet etti. Dünya petrolünün yüzde 45’ine sahip olan Körfez Arap İşbirliği Konseyi’nin (Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn, Umman, Katar) ve Arap Birliği’nin ABD’nin uydusu olduğunu bilen Rusya, Suriye’ye savaş gemisi yollayacak kadar meseleyi sahiplendi.

Arap Baharı’nın başlangıcında isyanlardan memnun olduğunu, bu hareketlerin İslami bir devrimle sona ereceğini açıklayan ve isyancıları destekleyen İran’ın sözleri ise taktik açıklamalardı. Devlet geleneği ve diplomatik belleğiyle bilinen İran, Arap Baharı’nın içinde ABD parmağı olduğunu bildiğinden, ihtiyatı elden bırakmadı. Irak merkezi hükümetiyle yakınlaşmayı sürdürdü. Suriye’yi açıktan sahiplendi. Msır’ın İhvan kökenli cumhurbaşkanı Mursi’yi Tahran’da ağırladı. Bağlantısızlar Hareketi zirvesine ev sahipliği yaptı. Rusya’dan Çin’e, Almanya’dan Venezüella’ya uzanan cephe gerisini pekiştirdi.

Arap Baharı, ekonomik krizle sarsılan, geleceği tartışılan, Euro bölgesi hakkında karamsar tablolar çizilen Avrupa Birliği’nin, siyasi ve askeri olarak da iddialı bir güç olamayacağını kanıtladı. Kendi içinde bütünlüğü olmayan AB’nin, ABD için de etkili, iddialı, güçlü, yararlı, işlevsel bir müttefik olamayacağı görüldü. Tek başına hareket edemedi. Bu nedenle ABD, AB’nin toparlanmasını beklemeden Ortadoğu’da adım üst üste adımlar attı. Bekleseydi, bölgesel ölçekte İran, küresel ölçekte ise Çin ve Rusya’nın, kendi etki alanını daha da daraltacaklarını gördü. Özellikle Şii İran’ın Sünni Arap halkları nezdinde artan itibarı, ABD’yi ve güdümündeki Arap rejimlerini daha da endişelendirdi. O nedenle ABD Mısır’da Müslüman Kardeşler ile anlaştı. Bu örgütle Soğuk Savaş döneminde kurulan, dışarıda komünist SSCB’ye, içeride ise BAAS’a karşı düşmanlık temelinde gelişen ilişkiler, Arap Baharı sürecindeki artan yakınlaşma ve yapılan pazarlıklar, meyvesini İhvan’ın adayı Mursi’nin Mısır cumhurbaşkanı seçilmesi sırasında gösterdi zaten.

AB’nin en önemli petrol tedarikçilerinden olan Libya, ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından çökertildi. ABD Irak merkezi hükümeti üzerinde birkaç yıl öncesine oranla etkisini yitirdi. Kuzey Irak’a bu kadar önem vermesi, Barzani’yi kırmızı halılar üzerinde karşılaması, bir an önce onun bağımsız olması için destek vermesi bundan. Libya’yı dize getirse de Suriye’de umduğunu bulamadı. Esad’ı tasfiye edemedi. İran’da hedefine ulaşamadı. Hazar Havzası’nda Rusya’yı devre dışı bırakmak için bir yandan turuncu devrimlerin benzerlerini devreye sokan, bir yandan da boru hatları inşa edip ticari açıdan Moskova’nın elini zayıflatmaya çalışan ABD, bir dönem için hedefine ulaştı ama sonra hava tersine döndü.

Afganistan’da çok zor durumda olan ABD, ülkede istikrarı sağlamak için Taliban’la uzlaştı. İsrail’i Ortadoğu’da kayıtsız koşulsuz desteklemenin, kendisini Arap halkları nezdinde daha da zora soktuğunu, bölgede istikrarı daha çok bozduğunu, dünya ölçeğinde ABD karşıtlığını beslediğini gördü. Bu nedenle Mısır’a baskı yaptı, Filistin’de El Fetih ile Hamas’ın uzlaşmasında dolaylı da olsa bir rol üstlendi. Bu dönemde Türkiye’nin Hamas ile yakınlaşmasına da sesini çıkarmadı ABD. Tersine teşvik etti. Lübnan’da Hizbullah ile uzlaşmak için zemin yoklamaya çalıştı. El Fetih gibi, Müslüman Kardeşler gibi, Hamas da ehlileştirildi. Batıyla uyumlu, ılımlı hale getirildi. Bir zamanlar Afganistan’da komünizme ve SSCB’ye karşı ABD’nin yanında savaşmayı "cihad” olarak tanımlayan İslamcı mücahidler, aynen ülkemizde olduğu gibi ABD’nin dümen suyunda müteahhit yapıldılar. Yine bir zamanlar cihad için para, silah, cephane aldıkları ABD’den şimdilerde ihale almaya başladılar. Bu arada bir kısmının, Bin Ladin gibi, son kullanma tarihi de doldu. Eskiden ABD parası ve silahıyla "Sovyet komünizmine” karşı cihad açan mücahitler, şimdilerde yine ABD’nin parası ve silahıyla Esad rejimine karşı cihada tutuştular. Bu arada Afganistan’daki uyuşturucu ticareti de Batılı gizli servislerin gözetiminde daha da serpildi. Buradan gelen paranın bir kısmının "cihadın” desteklenmesinde kullanıldığını da unutmamak gerekir. Nitekim Bin Ladin’i ABD bu paralarla kullanıp desteklemişti. Sonra araları açıldı. Hollywood yapımı filmin sonu malum, tabii inanırsanız. Afganistan’da ABD ve İngiltere’nin Taliban ile görüşmesi, El Kaide’nin son kullanma tarihinin dolduğunun bir diğer kanıtıydı zaten. Afgan mücahitlerini eğiten, Taliban’ı kullanan CIA elemanları, şimdilerde başka devşirmeler buldular.

Bu tablo karşısında kendi kendimize sormamız gerekiyor. Bir zamanlar Suriye ile çok yakınken ne oldu da şimdi kanlı bıçaklıyız? Bir aralar Suriye ile İsrail arasında arabuluculuğa soyunacak kadar yakınken, ne oldu da şimdi her ikisiyle de sorun yaşıyoruz? Ve ne diye ABD’ye İsrail’le aramızı düzeltmesi için talepte bulunuyor, bu amaçla ABD’de pahalı bir lobi şirketiyle anlaşıyor, İsrail’e başbakan adına özel temsilci yolluyoruz? ABD başta olmak üzere Batılı emperyalist güçler ne tek başlarına, ne birlikte, ne de NATO üzerinden Suriye’ye askeri müdahaleyi göze alamadılar. "Komşularla sıfır sorun” diyen hariciye vekili, bu politikanın gerçekleşmesi için komşuların da bizimle sıfır sorun istemesi gerektiğini bilmiyor mu? Bölge ve dünya gerçeklerinin de bu yönde olması gerektiğinin farkında değil mi? Tarih, iki devlet arasında sıfır sorunlu ilişkinin çok da kolay olmadığını öğretmedi mi? Hal böyleyken, Arap alemi gibi, bölge, mezhep, aşiret, cemaat, tarikat kimlikleri üzerinden bölünmüş ve her an aralarında kapışmaya hazır bir alemde, komşularla sıfır sorun politikasının işleyeceğini düşünmek neyin göstergesidir? 

Barış DOSTER - 22 Kasım 2012 -  İlk Kurşun

http://www.dunya48.com


Category: Türkiye | Views: 919 | Added by: Adnan | Rating: 5.0/1
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
USED ART

 

USED ART 

www.mlsecondhand.com

 


Calendar
«  November 2012  »
SuMoTuWeThFrSa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Logın
Login:
Password:
Search
Newly added
[27.02.18][Africa]
Transaqua: The Project that Can Transform Africa (0)
[27.02.18][Africa]
Africa's Mega-City: Future MEGAPROJECTS (0)
[27.02.18][Africa]
Why is Africa building a Great Green Wall ? BBC News (0)
[19.01.17][Africa]
The Big Lie of Small Business (1)
[19.01.17][Africa]
Is Africa really "rising" ?! (0)
[20.12.15][Türkiye]
BU RESİM TÜRKİYEDE VATAN PARTİSİNİ BİTİRİR ! (0)
[17.10.15][Türkiye]
Sinan Oğan - Küresel Güçler ve Bölünecek Ülkeler (2)
[13.09.14][Deutschland]
Freie Energietechnologien - Robert Stein auf dem Kongress für Grenzwissen 2012 (0)
[13.09.14][Deutschland]
Experiment Energiewende,- Deutschlands einsame Revolution (0)
[09.09.14][Türkiye]
VEFATINDAN 20 SAAT ÖNCE BARIŞ MANÇO BİZE NE SÖYLEMEK İSTEDİ ?! (0)
[09.09.14][Türkiye]
DÜNYANIN KADERİ ELİMİZDE (0)
[09.09.14][Türkiye]
"TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLET OLMAKTAN UZAKLAŞIYOR" (0)
[08.07.14][Türkiye]
''KÜRDİSTAN BİZİM, TÜRKİYE HEPİMİZİN'' (0)
[15.06.14][Türkiye]
TÜRKİYEDE HERKEZ TÜRKLÜĞE İHANETLE MEŞGUL !!! (0)
[14.06.14][Türkiye]
TAYYİP TÜRKMENLERİ BARZANİ'YE SATIYOR !!! (0)
[09.06.14][Türkiye]
EY TÜRK MİLLETİ , SEN GERÇEKTEN SAHİPSİZMİŞSİN BAŞININ ÇAĞRESİNE BAK !!!... (1)
[18.05.14][Türkiye]
YILMAZ ÖZDİL’İN YANLIŞI... (0)
[18.05.14][Türkiye]
"TÜRK MİLLETİNİ BRE RECEP, KOYUN MU SANDIN ?..." (0)
[14.05.14][Türkiye]
Vladimir Putin Belgeseli (1)
[14.05.14][Türkiye]
ROCKEFELLER AİLESİ (0)
[21.04.14][Türkiye]
KORKMAYIN, YAZIN,KONUŞUN ! (1)
[21.03.14][Türkiye]
TAYYÍP FACEBOOK'U DA KAPATIRSA... (0)
[21.03.14][Türkiye]
ERDOĞAN'A ULUSLARARASI SORUŞTURMA EŞİKTE ! (0)
[18.03.14][Russia]
США В ПАНИКЕ ! ПУТИН ВОССТАНАВЛИВАЕТ ОБОРОНКУ ! (0)
[14.03.14][Türkiye]
ULUSAL KANAL VE İŞÇİ PARTİSİ'NİN ÇİN İLE İLİŞKİSİ NEDİR ?!? (0)
[12.03.14][Türkiye]
İÇ SAVAŞ HAZIRLIĞINDALAR... DİKKAT, GAZA GELMEYELİM… (1)
[12.03.14][Türkiye]
HAKAN FİDAN'IN GÖRÜŞMESİ PENSİLVANYA'DA GERÇEKLEŞTİ (2)
[12.03.14][Türkiye]
KILIÇDAROGLU: "GÜLEN TARÍKATI MÍLÍTAN YETÍSTÍREREK DERVLETTE KADROLASMAYI AMAÇLIYOR. CIA KORUMASI ALTINDA" (1)
[02.03.14][Türkiye]
TÜRK MİLLETİ 30 MART SEÇİMLERİNİ BOYKOT EDERSE ... (0)
[26.02.14][Russia]
Андрей Фурсов - Латинская Америка (0)
[26.02.14][Latin America]
Андрей Фурсов - Латинская Америка (0)
[23.02.14][Russia]
Что творится на Украине на самом деле. Тайна которую скрывают СМИ. Майдан 2014 (0)
[22.02.14][Türkiye]
DOĞU PERİNÇEK,ÇIKAR AĞZINDAN BAKLAYI - SEN DE TÜRK YOK DEMEYE ÇALIŞIYORSUN !!! (0)
[22.02.14][Türkiye]
ÇIKAR YOL HANGİSİ ? (1)
[16.02.14][Türkiye]
CHP Belediye Meclis Üyelerini Bile Barzani Belirliyor !!! (0)
[16.02.14][Türkiye]
OYLAR BÖLÜNMESİN MASALI (5)
   Entries archive
SPIEGEL ONLINE
Zeitgeist
Tag Board
Our Polls
Rate the site
Total of answers: 69
Ststistics

Total online: 2
Guests: 2
Users: 0
Copyright theworld-11-11-11.com 2018© All rights reservedFree web hostinguCoz